| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MJF44H11G |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 20 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 36 W |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MJF44H11G |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 20 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 36 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 40 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | TO-220FP |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 10.63 x 4.9 x 16.12 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.5 V dc |
| Maximum Collector Base Voltage | 10 V dc |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V dc |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 80 V |
| Maximum DC Collector Current | 10 A |


Have a requirement?
Chat with us