| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MM74HC02M |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOR |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MM74HC02M |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOR |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | HC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Input Type | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 113 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Output Type | LSTTL |
| Package Type | SOIC |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us