| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NCP1080DEG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Ethernet Controller |
| Maximum Input Voltage | 57 V |
| Maximum Switching Frequency | 500 kHz |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NCP1080DEG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Ethernet Controller |
| Maximum Input Voltage | 57 V |
| Maximum Switching Frequency | 500 kHz |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Output Current | 26 mA |
| Maximum Output Voltage | 9.6 V |
| Minimum Input Voltage | 0 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Current | 13 mA |
| Minimum Output Voltage | 8.4 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | TSSOP |

Have a requirement?
Chat with us