| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NCP1091DRG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Interface Controller |
| Maximum Input Voltage | 57 V |
| Pin Count | 8 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NCP1091DRG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Interface Controller |
| Maximum Input Voltage | 57 V |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Output Current | 5 mA |
| Maximum Output Voltage | 72 V |
| Minimum Input Voltage | 0 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | -0.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | SOIC |


Have a requirement?
Chat with us