| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NCP1342AMAACD1R2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Current | 500 mA (Source), 800 mA (Sink) |
| Package | SOIC |
| Input Voltage | 9 → 28 V dc |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NCP1342AMAACD1R2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Current | 500 mA (Source), 800 mA (Sink) |
| Package | SOIC |
| Input Voltage | 9 → 28 V dc |
| Width | 4 mm |
| Depth | 1.75 mm |
| Length | 5 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Maximum Temperature | +125°C |
| Switching Frequency Range | 50 kHz |
| Maximum Input Current | 1.5 mA |
| Power Rating | 30 mW |

Have a requirement?
Chat with us