| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NCP1605DR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16 V |
| Maximum Sink Current | 800 mA |
| Maximum Switching Frequency | 250 kHz |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NCP1605DR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16 V |
| Maximum Sink Current | 800 mA |
| Maximum Switching Frequency | 250 kHz |
| Pin Count | 16 |
| Start-up Supply Current | 1 mA |
| Maximum Supply Current | 7 mA |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SOIC |
| Zero Power Detection | Yes |
| Minimum Operating Supply Voltage | 14 V |

Have a requirement?
Chat with us