| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NCV8852DR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Buck Controller |
| Maximum Input Voltage | 44 V |
| Maximum Switching Frequency | 500 kHz |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NCV8852DR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Buck Controller |
| Maximum Input Voltage | 44 V |
| Maximum Switching Frequency | 500 kHz |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Minimum Input Voltage | -0.3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | SOIC |

Have a requirement?
Chat with us