| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NGTB20N120IHRWG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NGTB20N120IHRWG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 16.25 x 5.3 x 21.4 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 40 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 384 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | TO-247 |
| Switching Speed | 1 MHz |
Have a requirement?
Chat with us