| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NGTB40N65IHRTG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NGTB40N65IHRTG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 15.8 x 5 x 20.1 mm |
| Gate Capacitance | 4628 pF |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 650 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 80 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | 6.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 405 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Transistors | 1 |
| Package Type | TO |
| Switching Speed | 1 MHz |
| Energy Rating | 0.7 mJ |
Have a requirement?
Chat with us