| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NJD2873T4G |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 10 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 15 W |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NJD2873T4G |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 10 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 15 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 40 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.38 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.2 V dc |
| Maximum Collector Base Voltage | 50 V dc |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.3 V dc |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 50 V |
| Maximum DC Collector Current | 2 A |


Have a requirement?
Chat with us