| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NL27WZ00USG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 8 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NL27WZ00USG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 8 |
| Logic Family | NL |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 2.4 x 2.1 x 0.8 mm |
| Input Type | LVTTL |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 4.9 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 2 |
| Output Type | LVCMOS |
| Package Type | US |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us