| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NSS30101LT1G |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 310 mW |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NSS30101LT1G |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 310 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 50 V |
| Minimum DC Current Gain | 200 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 3.04 x 2.64 x 1.11 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 5 V dc |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.2 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 30 V |
| Maximum DC Collector Current | 1 A |
Have a requirement?
Chat with us