| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NSS40302PDR2G |
| Transistor Type | NPN + PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 783 mW |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | NSS40302PDR2G |
| Transistor Type | NPN + PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 783 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Emitter Base Voltage | -7 V, 6 V |
| Minimum DC Current Gain | 180 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOIC |
| Transistor Configuration | Isolated |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 0.9 V |
| Maximum Collector Base Voltage | -40 V, 40 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.115 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 40 V |
| Maximum DC Collector Current | 3 A |
Have a requirement?
Chat with us