| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | PN2222ATFR |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 625 mW |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | PN2222ATFR |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 625 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V |
| Minimum DC Current Gain | 100 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | TO-92 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 5.2 x 4.19 x 5.33 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 2 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 75 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 40 V |
| Maximum DC Collector Current | 1 A |
Have a requirement?
Chat with us