| Display Type | DLP XPR Technology |
| Model Number | UHD51 |
| Brand | Optoma |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160 pixel) 8.3M pixel On Screen |
| Lamp Life | 15000 hours |
| Brightness | 2,400 ANSI Lumens |













| Display Type | DLP XPR Technology |
| Model Number | UHD51 |
| Brand | Optoma |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160 pixel) 8.3M pixel On Screen |
| Lamp Life | 15000 hours |
| Brightness | 2,400 ANSI Lumens |
| Contrast | 500,000:1 |
| Lens Shift Range | Vertical +10% |
| Weight | 5.4 kg |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 393 x 282 x 118 (w/o feet) |
| Noise Level (Eco) | 25 dB |
| Throw Ratio | 1.2 – 1.56 |
| Connectivity Type | RJ-45, RS232, HDMI 1 (HDCP 2.2), HDMI 2 (HDCP 2.2), VGA, 12V OUT, AUDIO IN, USB Power Out (5V 1.5A, USB 3.0), USB (service only), S/PDIF, AUDIO OUT, Kensington Lock, Power Socket |




Have a requirement?
Chat with us