| Brand | Panasonic |
| Part Number | DMA261040R |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | Panasonic |
| Part Number | DMA261040R |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 5 |
| Dimensions | 2.9 x 1.5 x 1.1 mm |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.25 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 50 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 100 mA |
| Minimum DC Current Gain | 80 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Package Type | Mini5 G3 B |
| Transistor Configuration | Common Emitter |
| Typical Input Resistor | 10 kΩ |
| Typical Resistor Ratio | 0.21 |

Have a requirement?
Chat with us