| Brand | Panasonic |
| Part Number | DZ2404700L |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 40 µA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | TMiniP2 F2 B |
| Brand | Panasonic |
| Part Number | DZ2404700L |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 40 µA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | TMiniP2 F2 B |
| Dimensions | 3.8 x 2.4 x 0.82 mm |
| Diode Configuration | Single |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Maximum Zener Impedance | 60 Ω |
| Nominal Zener Voltage | 4.7 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 20 mA |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | -0.8 mV/°C |
| Zener Type | Voltage Regulator |
| Zener Voltage Tolerance | 0.05 |

Have a requirement?
Chat with us