| Packaging Size | 6.5 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1 kg |
| Technical Name | Dinotefuran 20% SG |
| Cas Number | 165252-70-0 |
| Brand | PI Industries - Osheen |
| Crop | Paddy, Cotton |
| Target Pests | Brown Plant Hopper, Aphids, Jassids, Thrips |













| Packaging Size | 6.5 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1 kg |
| Technical Name | Dinotefuran 20% SG |
| Cas Number | 165252-70-0 |
| Brand | PI Industries - Osheen |
| Crop | Paddy, Cotton |
| Target Pests | Brown Plant Hopper, Aphids, Jassids, Thrips |
| Packaging Type | Packs |
| Formulation | 20% SG |
| Mode Of Action | Osheen acts through contact and ingestion. Results in the cessation of feeding within several hours of contact and death shortly. It does not inhibit cholinesterase or interfere with sodium channels. |
| Features | Fast action. Gives longer and effective control. Has translaminar action. Keeps the crop green and healthy. |
| Antidote | No specific antidote, treat symptomatically. |
| Precaution | Keep away from foodstuffs, empty foodstuff containers and animal feed. Avoid contact with mouth, eyes and skin. Wash thoroughly the contaminated clothes and parts of the body after using. Do not smoke, drink, eat & chew anything while using. Wear full protective clothing while using. |
| Crop - Paddy | Pests - Brown Plant Hopper; Dosage - 150 - 200 g/hectare |
| Crop - Cotton | Pests - Aphids, Jassids, Thrips, Whiteflies; Dosage - 125 - 150 g/hectare |

Have a requirement?
Chat with us