| Brand | Power Integrations |
| Part Number | LCS703LG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Voltage Range | 11.4 → 15 V |
| Operating Temperature Range | -40 → +150°C |
| Pin Count | 13 |
| Brand | Power Integrations |
| Part Number | LCS703LG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Voltage Range | 11.4 → 15 V |
| Operating Temperature Range | -40 → +150°C |
| Pin Count | 13 |
| Dimensions | 16.59 x 2.06 x 8.25 mm |
| Maximum Input Voltage | 15 V |
| Maximum Output Current | 12.9 A |
| Maximum Output Voltage | 530 V |
| Minimum Input Voltage | 11.4 V |
| Minimum Output Voltage | -1.3 V |
| Output Voltage Range | -1.3 → 530 V |
| Package Type | eSIP-16K |
| Typical Operating Supply Voltage | 12 V |

Have a requirement?
Chat with us