| Brand | Recom |
| Part Number | R-78AA12-0.5SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Current | 500 mA |
| Load Regulation | 0.25% |
| Package | DIP |
| Brand | Recom |
| Part Number | R-78AA12-0.5SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Current | 500 mA |
| Load Regulation | 0.25% |
| Package | DIP |
| Line Regulation | 0.1% |
| Input Voltage | 15 → 32 V dc |
| Width | 9.6 mm |
| Depth | 8.8 mm |
| Length | 15.3 mm |
| Output Voltage | 12 V dc |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Ripple And Noise | 30 mV Pk-Pk |
| Maximum Temperature | +85°C |
| Efficiency | 97% |
| MTBF | 29253000 h |
| Weight | 2.7 g |


Have a requirement?
Chat with us