| Brand | Recom |
| Part Number | R-78B3.3-1.0 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 1 A |
| Load Regulation | 0.2% |
| Package | SIP |
| Brand | Recom |
| Part Number | R-78B3.3-1.0 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 1 A |
| Load Regulation | 0.2% |
| Package | SIP |
| Line Regulation | 0.4% |
| Input Voltage | 32 V dc |
| Width | 8.5 mm |
| Depth | 17.5 mm |
| Length | 11.5 mm |
| Output Voltage | 3.3 V dc |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Ripple And Noise | 15 mV Pk-Pk |
| Maximum Temperature | +85°C |
| Efficiency | 89% |
| Power Rating | 3.3 W |
| MTBF | 6584000 h |
| Weight | 4 g |

Have a requirement?
Chat with us