| Brand | Recom |
| Part Number | R-78B5.0-1.5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 1.5 A |
| Load Regulation | ±0.8% |
| Package | SIP |
| Brand | Recom |
| Part Number | R-78B5.0-1.5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 1.5 A |
| Load Regulation | ±0.8% |
| Package | SIP |
| Line Regulation | ±0.5% |
| Input Voltage | 6.5 → 18 V, 8 → 18 V |
| Width | 8.5 mm |
| Depth | 17.5 mm |
| Length | 11.5 mm |
| Output Voltage | 5 V dc |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Ripple And Noise | 30 mV Pk-Pk |
| Maximum Temperature | +85°C |
| Efficiency | 92% |
| Power Rating | 7.5 W |
| MTBF | 3250000 h |
| Weight | 4 g |

Have a requirement?
Chat with us