| Brand | Recom |
| Part Number | R-78HB15-0.5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 500 mA |
| Load Regulation | ±0.6% |
| Package | SIP |
| Brand | Recom |
| Part Number | R-78HB15-0.5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 500 mA |
| Load Regulation | ±0.6% |
| Package | SIP |
| Line Regulation | ±1% |
| Input Voltage | 20 → 72 V dc |
| Width | 8.5 mm |
| Depth | 17.5 mm |
| Length | 11.5 mm |
| Output Voltage | 15 V dc |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Ripple And Noise | 20 mV Pk-Pk |
| Maximum Temperature | +85°C |
| Efficiency | 91% |
| Power Rating | 7.5 W |
| MTBF | 7395000 h |
| Weight | 4 g |


Have a requirement?
Chat with us