| Brand | Recom |
| Part Number | R-78W5.0-0.5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 500 mA |
| Load Regulation | 0.6% |
| Package | SIP 3 |
| Brand | Recom |
| Part Number | R-78W5.0-0.5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 500 mA |
| Load Regulation | 0.6% |
| Package | SIP 3 |
| Line Regulation | 0.4% |
| Input Voltage | 6.5 → 32 V dc |
| Width | 7.55 mm |
| Depth | 10.2 mm |
| Length | 11.5 mm |
| Output Voltage | 5 V dc |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Ripple And Noise | 20 mV Pk-Pk |
| Maximum Temperature | +85°C |
| Efficiency | 94% |
| MTBF | 21098000 h |

Have a requirement?
Chat with us