| Brand | Renesas |
| Part Number | 2SB806-T1-AZ |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | Renesas |
| Part Number | 2SB806-T1-AZ |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 90 |
| Package Type | SC-62 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 4.5 x 2.5 x 1.5 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | -120 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -0.6 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 120 V |
| Maximum DC Collector Current | 700 mA |

Have a requirement?
Chat with us