| Brand | Renesas |
| Part Number | BCR5AS-12A-T13#B00 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | MP 3A |
| Pin Count | 3+Tab |
| Brand | Renesas |
| Part Number | BCR5AS-12A-T13#B00 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | MP 3A |
| Pin Count | 3+Tab |
| Rated Average On-State Current | 5 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600 V |
| Repetitive Peak Off-State Current | 2 mA |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Surge Current Rating | 50 A |
| Dimensions | 6.6 x 6.1 x 2.3 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 30 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.8 V |

Have a requirement?
Chat with us