| Brand | Renesas |
| Part Number | R1LP5256ESA-5SI#B1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Random Access Time | 55 ns |
| Memory Size | 256 kbit |
| Brand | Renesas |
| Part Number | R1LP5256ESA-5SI#B1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Random Access Time | 55 ns |
| Memory Size | 256 kbit |
| Number of Bits per Word | 8 bit |
| Number of Words | 32K |
| Package Type | TSOP |
| Address Bus Width | 15 bit |
| Pin Count | 28 |
| Dimensions | 11.9 x 8.1 x 1 mm |
| Low Power | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Organisation | 32K words x 8 bit |


Have a requirement?
Chat with us