| Brand | Renesas |
| Part Number | R1RP0408DGE-2LR#B0 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Random Access Time | 12 ns |
| Memory Size | 4 Mbit |
| Brand | Renesas |
| Part Number | R1RP0408DGE-2LR#B0 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Random Access Time | 12 ns |
| Memory Size | 4 Mbit |
| Number of Bits per Word | 8 bit |
| Number of Words | 512K |
| Package Type | SOJ |
| Address Bus Width | 8 bit |
| Pin Count | 36 |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| Dimensions | 23.62 x 10.29 x 2.75 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Organisation | 512K x 8 bit |

Have a requirement?
Chat with us