| Brand | Ricoh |
| Print Speed | A4/LT - Upto 22 ppm/Upto 23 ppm |
| Colour Output | Black & White |
| Max Print Resolution | 1200 x 600 dpi |
| Model Number | SP 210 |
| Printing Technology | Laser |













| Brand | Ricoh |
| Print Speed | A4/LT - Upto 22 ppm/Upto 23 ppm |
| Colour Output | Black & White |
| Max Print Resolution | 1200 x 600 dpi |
| Model Number | SP 210 |
| Printing Technology | Laser |
| Paper Size | Max. Legal |
| Weight | 7.2 kg |
| Interface | High-Speed USB2.0 |
| Dimensions (WxDxH) | 402 x 360 x 165 mm |
| Duplex Printing | Manual |
| Function | |
| Processor Speed | 360 MHZ |
| Operating System | Windows, Linux |
| Input capacity (A4/LT) - Std Tray | 150 sheets |
| Input capacity (A4/LT) - Bypass tray | 1 sheet |
| Rating Power Spec. | 220 - 240V |
| RAM | 128 MB |
| High Yield Toner | 2,600 pages |
| Low Yield Toner | 1,500 pages |
| Maximum Print Volume (Duty) | 20,000 pages/month |
| ADF | NA |
| PDL | GDI |
| Fonts | NA |




Have a requirement?
Chat with us