| Brand | ROHM |
| Part Number | 2SA1952TLQ |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 80 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Brand | ROHM |
| Part Number | 2SA1952TLQ |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 80 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 40 |
| Package Type | SC-63 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 2.3 x 6.5 x 5.5 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.5 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 100 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.5 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 60 V |
| Maximum DC Collector Current | 5 A |

Have a requirement?
Chat with us