| Brand | ROHM |
| Part Number | 2SAR542PT100 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 240 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Brand | ROHM |
| Part Number | 2SAR542PT100 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 240 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 + Tab |
| Maximum Emitter Base Voltage | -6 V |
| Minimum DC Current Gain | 200 |
| Package Type | SOT-89 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 4.7 x 2.7 x 1.4 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | -30 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -0.4 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 30 V |
| Maximum DC Collector Current | 5 A |

Have a requirement?
Chat with us