| Brand | ROHM |
| Part Number | 2SB1695TL |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 280 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Brand | ROHM |
| Part Number | 2SB1695TL |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 280 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 0.9 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | -30 (Minimum) V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -370 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | -30 (Minimum) V |
| Maximum DC Collector Current | 1.5 A |
| Maximum Emitter Base Voltage | -6 (Minimum) V |
| Minimum DC Current Gain | 270 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | TSMT |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us