| Brand | ROHM |
| Part Number | 2SC5658T2LR |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 180 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 150 mW |
| Brand | ROHM |
| Part Number | 2SC5658T2LR |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 180 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 150 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 0.5 x 1.2 x 0.8 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | 60 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.4 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 50 V |
| Maximum DC Collector Current | 150 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 7 V |
| Minimum DC Current Gain | 180 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | VMT |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us