| Brand | ROHM |
| Part Number | BD6212HFP-TR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Brand | ROHM |
| Part Number | BD6212HFP-TR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Pin Count | 7+Tab |
| Output Configuration | Full Bridge |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | HRP |
| Typical Switching Frequency | Maximum of 100 kHz |
| Series | BD621 |
| Configuration | H Bridge |
| Dimensions | 9.39 x 8 x 1.9 mm |
| Maximum Output Current | 2 A |

Have a requirement?
Chat with us