| Brand | ROHM |
| Part Number | BD6236FP-E2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 32 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Brand | ROHM |
| Part Number | BD6236FP-E2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 32 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Pin Count | 25 |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Minimum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | HSOP |
| Typical Switching Frequency | 100 kHz |
| Series | BD6236FP |
| Configuration | Half Bridge |
| Dimensions | 13.6 x 5.4 x 1.79 mm |
| Maximum Output Current | 1 A |

Have a requirement?
Chat with us