| Brand | ROHM |
| Part Number | BH1726NUC-E2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, INT |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Technology | Analogue, Digital |
| Brand | ROHM |
| Part Number | BH1726NUC-E2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, INT |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Technology | Analogue, Digital |
| Pin Count | 8 |
| Sensor Type | Ambient Light |
| Dimensions | 2 x 2.1 x 0.58 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | WSON |

Have a requirement?
Chat with us