| Brand | ROHM |
| Part Number | BZX84B12VLT116 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-23, SSD |
| Brand | ROHM |
| Part Number | BZX84B12VLT116 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-23, SSD |
| Pin Count | 3 |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Test Current | 5 mA |
| Dimensions | 3.1 x 1.5 x 1.15 mm |
| Zener Type | Voltage Regulator |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 6.8 mV/°C |
| Diode Configuration | Single |
| Maximum Power Dissipation | 250 mW |
| Maximum Zener Impedance | 25 Ω |
| Nominal Zener Voltage | 11.8 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |

Have a requirement?
Chat with us