| Brand | ROHM |
| Part Number | DAN217UMTL |
| Maximum Forward Current | 300 mA |
| Package Type | UMD |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | ROHM |
| Part Number | DAN217UMTL |
| Maximum Forward Current | 300 mA |
| Package Type | UMD |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Maximum Diode Capacitance | 3.5 pF @ 6 V |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Pin Count | 3 |
| Diode Configuration | Series |
| Dimensions | 2 x 1.25 x 0.9 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1.2 V |
| Maximum Reverse Voltage | 80 V |


Have a requirement?
Chat with us