| Brand | ROHM |
| Part Number | DAN235ETL |
| Maximum Forward Current | 10 mA |
| Package Type | EMD, SOT-416 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | ROHM |
| Part Number | DAN235ETL |
| Maximum Forward Current | 10 mA |
| Package Type | EMD, SOT-416 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Diode Capacitance | 1.2 pF |
| Power Dissipation | 150 mW |
| Maximum Series Resistance @ Maximum IF | 0.9 Ω @ 2 mA |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Pin Count | 3 |
| Diode Configuration | 2x Common Cathode Pair |
| Dimensions | 1.7 x 0.9 x 0.8 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1 V |
| Maximum Reverse Voltage | 35 V |

Have a requirement?
Chat with us