| Brand | ROHM |
| Part Number | DTA014YEBTL |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 250 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 150 mW |
| Brand | ROHM |
| Part Number | DTA014YEBTL |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 250 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 150 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 1.7 x 0.96 x 0.8 mm |
| Maximum DC Collector Current | 100 mA |
| Minimum DC Current Gain | 80 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-416FL |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us