| Brand | ROHM |
| Part Number | RGT50TM65DGC9 |
| Channel Type | P |
| Transistor Configuration | Single |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3+Tab |
| Brand | ROHM |
| Part Number | RGT50TM65DGC9 |
| Channel Type | P |
| Transistor Configuration | Single |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3+Tab |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 650 V (Minimum) |
| Maximum Continuous Collector Current | 21 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | 30 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 47 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | TO-220NFM |
| Number of Transistors | 1 |
| Dimensions | 10 x 4.5 x 15 mm |
| Gate Capacitance | 1400 pF |

Have a requirement?
Chat with us