| Brand | ROHM |
| Part Number | RGTH60TS65DGC11 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | ROHM |
| Part Number | RGTH60TS65DGC11 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 16 x 5 x 21 mm |
| Gate Capacitance | 66 pF |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 650 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 58 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±30 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 194 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Transistors | 1 |
| Package Type | TO-247N |

Have a requirement?
Chat with us