| Brand | RS Pro |
| Part Number | CA1D 100PF/1/500V |
| Capacitance | 100 pF |
| Voltage | 500 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Brand | RS Pro |
| Part Number | CA1D 100PF/1/500V |
| Capacitance | 100 pF |
| Voltage | 500 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 15 x 6.5 x 13 mm |
| Dielectric Material Family | Mica |
| Series | CA1D |
| Tolerance | ±1% |
| Terminal Type | Radial |
| Lead Pitch | 10.2 mm |
| Construction | Flat |

Have a requirement?
Chat with us