| Brand | RS Pro |
| Part Number | DPO-1.0-100 |
| Inductance | 100 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 97 mΩ |
| Brand | RS Pro |
| Part Number | DPO-1.0-100 |
| Inductance | 100 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 97 mΩ |
| Maximum DC Current | 1 A |
| Terminal Type | Radial Leaded |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 15 (Dia.) x 8 mm |
| Series | DP |
| Tolerance | ±15% |
| Lead Diameter | 0.5 mm |

Have a requirement?
Chat with us