| Brand | RS Pro |
| Part Number | DPO-2.0-22 |
| Inductance | 22 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 70 mΩ |
| Brand | RS Pro |
| Part Number | DPO-2.0-22 |
| Inductance | 22 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 70 mΩ |
| Maximum DC Current | 2 A |
| Terminal Type | Radial Leaded |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 14 (Dia.) x 8 mm |
| Series | DP |
| Tolerance | ±15% |
| Lead Diameter | 0.4 mm |

Have a requirement?
Chat with us