| Brand | Samsung |
| Capacity | 8 kg |
| Function Type | Fully Automatic |
| Loading Type | Front Load |
| Model | WW80J5210IW |
| Color | White |













| Brand | Samsung |
| Capacity | 8 kg |
| Loading Type | Front Load |
| Model | WW80J5210IW |
| Color | White |
| Family Size | Family of 4 |
| In Sales Package/Accessories | Main Unit |
| Power Voltage | 220 - 240 V, 50 Hz |
| Max Spin Speed | 1200 RPM |
| Technology Used | Bubble Wash Technology |
| Wash Program Types | 3 Wash Program |
| Function Type | Fully Automatic |
| Door Opening | 180 Degree |
| Soak Technology | Yes |
| In-Built Water Heater | Yes |
| Detergent Mixer | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Control Panel | Digital Display |
| Air Turbo Dry | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Net Weight | 30.5 kg |
| Net Dimension (WxHxD) | 540 x 906 x 568 mm |





Have a requirement?
Chat with us