| Brand | Sanken Electric |
| Part Number | TMA166S-L |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220F |
| Surge Current Rating | 168 A |
| Brand | Sanken Electric |
| Part Number | TMA166S-L |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220F |
| Surge Current Rating | 168 A |
| Pin Count | 3 |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600 V |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.1 mA |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Dimensions | 10 x 4.2 x 8.5 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 30 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.45 V |

Have a requirement?
Chat with us