| Brand | Schaffner |
| Part Number | RS512-0.5-02 |
| Inductance | 1 (Dual Load) mH, 250 (Dual Load) μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 1.3 (Single Load) Ω, 650 (Dual Load) mΩ |
| Brand | Schaffner |
| Part Number | RS512-0.5-02 |
| Inductance | 1 (Dual Load) mH, 250 (Dual Load) μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 1.3 (Single Load) Ω, 650 (Dual Load) mΩ |
| Maximum DC Current | 500 mA |
| Terminal Type | Radial Leaded |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Self Resonant Frequency | 2 MHz (Single Load), 8 MHz (Dual Load) |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Dimensions | 17.1 x 17.7 x 12.5 mm |
| Series | RS |

Have a requirement?
Chat with us