| Rated Voltage | 36 kV |
| Rated Current | 1250 A, 2000 A, 2500 A |
| Rated peak withstand current (Ip) | 65 kA |
| Operating Sequence | O - 3 min - CO - 3 min - CO / O - 0.3 s - CO - 3 min - CO / CO - 15 s - CO / O - 0.3 s - CO - 15 s - CO |
| Breaking Capacity | 25 kA |
| Frequency | 50 / 60 Hz |

| Rated Voltage | 36 kV |
| Rated Current | 1250 A, 2000 A, 2500 A |
| Rated peak withstand current (Ip) | 65 kA |
| Operating Sequence | O - 3 min - CO - 3 min - CO / O - 0.3 s - CO - 3 min - CO / CO - 15 s - CO / O - 0.3 s - CO - 15 s - CO |
| Breaking Capacity | 25 kA |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated lightning impulse withstand voltage (Up) | 170 kV |
| Brand | Schneider |
| Rated power frequency withstandvoltage(Ud) | 70 kV |
| Breaking current under out-of-phase conditions | 6.25 kA |
| Pole center spacing | 300 mm |
| DC Component | 33 % |
| Rated short-circuit duration | 3 sec |
| Weight | 155 kg |

Have a requirement?
Chat with us