| Brand | Schurter |
| Part Number | DKFP-6248-0102 |
| Inductance | 2 mH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 240 mΩ |
| Brand | Schurter |
| Part Number | DKFP-6248-0102 |
| Inductance | 2 mH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 240 mΩ |
| Maximum DC Current | 900 mA |
| Terminal Type | Radial Leaded |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 10.7 x 10.5 x 8.2 mm |
| Series | DKFP |
| Tolerance | -30 → +50% |
| Lead Diameter | 0.66 x 0.45 mm |
| Lead Pitch | 6.25, 8.75 mm |
| Maximum Self Resonant Frequency | 1.6 MHz |

Have a requirement?
Chat with us